Logotipas
Search
Close this search box.

VANDENS GAVYBA IR TIEKIMAS

Vandenvietės

Marijampolė ir mažesni rajono miesteliai bei gyvenvietės požeminiu geriamuoju vandeniu aprūpinami iš UAB „Sūduvos vandenys“ eksploatuojamų vandenviečių. Bendrovės vandens tiekimo sistemą sudaro 33 vandenvietės, kuriose veikia 62 gręžiniai, iš jų 15 – Marijampolės mieste, 30 vandens ruošimo įrenginių, 4 švaraus vandens rezervuarai, kurių bendra talpa – 10000 m3.

Geriamasis vanduo Marijampolės miesto gyventojams ir įmonėms tiekiamas iš 3 vandenviečių:

  • Marijampolės I-osios (Vasaros g. 7, Marijampolė);
  • Marijampolės II-osios (Marijampolės g. 50, Paikių k., Gižų sen., Vilkaviškio r. sav.);
  • Marijampolės vandentiekio stoties Nr. 2 (V. Borisevičiaus g. 11, Marijampolė).

Vandenvietėje Nr. I šiuo metu veikiantys ir naudojami yra 7 gręžiniai. Iš šios vandenvietės vanduo paduodamas į pirmąją vandentiekio stotį, kur vandens ruošimo filtruose pašalinama geležis, manganas ir amonis, vanduo dezinfekuojamas natrio hipochloritu ir kaupiamas dviejuose (po 2000 m3) švaraus vandens rezervuaruose. Iš jų vanduo antro pakėlimo siurbliais tiekiamas į miesto vandentiekio tinklus vartotojams.

Vandenvietė Nr. II įrengta už 6 km į vakarus – šiaurvakarius nuo miesto, Gižų kaime, pradėta eksploatuoti 1983 m. Šiuo metu veikiantys ir naudojami yra 7 gręžiniai. Požeminis vanduo apie 6 km ilgio vamzdynu pumpuojamas į vandens ruošimo įrenginius, kurie yra vandentiekio stoties Nr. 2 teritorijoje. Vandentiekio stoties Nr. 2 teritorijoje veikiantis ir naudojamas yra 1 gręžinys. Šioje vandenvietėje vandens ruošimo filtruose pašalinama geležis, manganas ir amonis, vanduo dezinfekuojamas natrio hipochloritu ir kaupiamas dviejuose (po 3000 m3) švaraus vandens rezervuaruose. Iš jų vanduo antro pakėlimo siurbliais tiekiamas į miesto vandentiekio tinklus vartotojams.

2023 m. vandenvietėse (tiekiančiose vandenį į miestą) išgauta 2717,512 tūkst. m3 vandens, vidutiniškai per parą buvo išgaunama 7,548 tūkst. m3 vandens.

Marijampolės savivaldybės vandenvietės

Šiuo metu Marijampolės rajono gyventojams geriamasis vanduo tiekiamas iš 29 vandenviečių: Liudvinavo, Želsvos, Sasnavos, Igliaukos, Meškučių, Padovinio, Šunskų, Gudelių, Balsupių, Tautkaičių, Užgirių, Igliškėlių, Daukšių, Buktos, Šventragio, Naujienos, Gyviškių, Gavaltuvos, Svetlicos, Smilgių, Tursučių, Kūlokų, Daugirdų, Riečių, Barštinės, Katiliškių, Patašinės, Vaitiškių, Gustabūdžio.

2023 m. savivaldybės gyvenvietėse išgauta 352,375 tūkst. m3 vandens.

Kaimiškų vietovių vandenvietės

Vandens kokybė

Išgaunamo bei vandentiekiu vartotojams tiekiamo geriamojo vandens kokybę pagal Lietuvos higienos normą HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai” kontroliuoja UAB „Sūduvos vandenys” Geriamojo vandens kontrolės laboratorija. Kasmet rengiama “Geriamojo vandens veiklos stebėsenos programa”, padedanti greitai įvertinti geriamojo vandens tiekimo sistemos veikimo rezultatus, nustatyti geriamojo vandens saugos ar kokybės problemas ir nedelsiant imtis taisomųjų veiksmų. Geriamojo vandens kokybę prižiūri Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamento Alytaus apygardos priežiūros skyrius.

2018 m. gegužės 16 d. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bendrovės Geriamojo vandens kontrolės laboratorijai išdavė neterminuotą „Geriamojo vandens tiekėjo laboratorijos patvirtinimo leidimą”, kuriuo patvirtinama laboratorijos teisė atlikti geriamojo vandens saugos ir kokybės tyrimus (Nr. LPL-32).

Leidimas laboratorijai suteikia teisę atlikti cheminius, mikrobiologinius, juslinius geriamojo vandens tyrimus, naudojant 14 skirtingų tyrimų metodų. Taip pat leidimas patvirtina, kad laboratorijos veikla ir atliekami tyrimai atitinka tarptautinį standartą LST EN ISO /IEC 17025.

Tiriant vandenį nustatomi 3 mikrobiologiniai, 28 cheminiai ir 16 indikatorinių rodiklių. Vandens ėminiai imami iš vandenviečių, vandens ruošimo įrenginių, vandentiekio skirstomojo tinklo bei iš vidaus vandentiekio čiaupų. Dalis tyrimų pagal sutartis atliekami nepriklausomose laboratorijose. 2023 metais paimti 904 geriamojo vandens ėminiai, kuriuose tirti 4811 indikatoriniai ir cheminiai bei 1918 mikrobiologiniai rodikliai.

Naudinga žinoti

Natūraliomis sąlygomis vanduo nėra chemiškai grynas. Paviršinis arba požeminis vanduo yra daugiakomponentinis mineralinių druskų tirpalas, kuriame vyrauja Ca2+, Mg2+, Na+, K+ katijonai, CO32-, Cl–, SO42- anijonai, būtinieji elementai (dar vadinami biologiškai aktyviais mikroelementais), esantys įvairiuose junginiuose : fluoras, manganas, geležis, jodas, cinkas, varis, kobaltas ir kiti. Jų koncentracijos ir proporcijos vandenyje priklauso nuo hidrogeologinių sąlygų įvairovės, uolienų, kuriose slūgso ar per kurias filtruojasi vanduo, pirminės cheminės sudėties. Geriamasis vanduo laikomas maisto produktu – reikšmingu mineralinių medžiagų (druskų) šaltiniu.

Marijampolės vanduo yra vidutiniškai kietas – kietas. Vandenį kietina ištirpusios kalcio ir magnio druskos. Nei Lietuvos, nei ES teisės aktai nereglamentuoja, kokio kietumo vanduo turi būti. Pagal Lietuvos higienos normą HN24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai” nei kalcio, nei magnio koncentracija nėra normuojama. Pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO), kietas vanduo žmogaus organizmui ne tik nedaro jokios neigiamos įtakos, bet yra kalcio ir magnio šaltinis bei gali sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Nustatyta, kad kalcis ir magnis, patekę su geriamuoju vandeniu į organizmą, sudaro nemažą bendro organizmo druskų balanso dalį. Kalcis ir magnis yra būtini žmogaus organizmui, o su maistu, dažnai, jų gaunama nepakankamai.

UAB „Sūduvos vandenys” vandens kietumo tyrimų neatlieka.

Atlikti plovimai

Atlikti tyrimai

Bestuburių lervų kontrolė

Priemonių planai

Skaitiklių patikros analizė

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (toliau – Komisija), vadovaudamasi Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo (toliau – Įstatymas) 9 straipsnio 7 punktu, Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo licencijavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 89 „Dėl Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo licencijavimo taisyklių patvirtinimo“, 4.2 papunkčiu, pagal pateiktus licencijas turinčių geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sektoriaus geriamojo vandens tiekėjų ir nuotekų tvarkytojų (toliau – Ūkio subjektai) faktinius 2015 metų duomenis atliko Ūkio subjektų atsiskaitomųjų geriamojo vandens apskaitos prietaisų metrologinės patikros analizę už 2015 metus.

Informuojame, kad Komisija 2016 m. gruodžio 8 d. vykusiame Komisijos posėdyje priėmė nutarimą Nr. O3-422 „Dėl geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sektoriaus ūkio subjektų reguliuojamos veiklos 2015 metais“ (toliau – Nutarimas). Nutarimo 1 punktu Komisija pritarė Komisijos Šilumos ir vandens departamento Vandens skyriaus (toliau – Vandens skyrius) parengtai Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sektoriaus ūkio subjektų atsiskaitomųjų geriamojo vandens apskaitos prietaisų metrologinės patikros ataskaitai. Atkreiptinas dėmesys, kad Komisija Nutarimo 2 punktu konstatavo, jog UAB „Sūduvos vandenys“ neįvykdė Įstatymo 35 straipsnio 3 dalies ir (arba) Geriamojo vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo viešosios sutarties standartinių sąlygų aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. rugsėjo 10 d. nutarimu Nr. 990 „Dėl Geriamojo vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo viešosios sutarties standartinių sąlygų aprašo patvirtinimo“ (toliau – Standartinių sąlygų aprašas), 58.5 papunkčio reikalavimų. (Vandens skaitiklių be patikros skaičius sudaro 11,3%).

Komisija 2016 m. gruodžio 8 d. viešojo posėdžio protokoliniu sprendimu Nr. O2-51 pavedė Vandens skyriui raštu kreiptis į Ūkio subjektus, kurie 2015 metais neįvykdė Įstatymo 35 straipsnio 3 dalies ir Standartinių sąlygų aprašo 58.5 papunkčio reikalavimų, siekiant nustatyti reikalavimų nevykdymo priežastis. Posėdžio protokoliniu sprendimu Komisija taip pat akcentavo būtinybę apie susidariusią situaciją informuoti vietos savivaldybes, kaip Ūkio subjektų savininkus.

Atsižvelgdama į tai, Komisija prašo UAB „Sūduvos vandenys“ iki 2017 m. sausio 20 d. pateikti paaiškinimus dėl Įstatymo ir Standartinių sąlygų aprašo reikalavimų nevykdymo priežasčių bei nurodyti, kokių priemonių ir kada bus imamasi Komisijos Nutarime įvardintiems teisės aktų pažeidimams pašalinti.

UAB „Sūduvos vandenys“ informavo Valstybinę kainų ir energetikos komisiją apie įstatymo ir standartinių sąlygų aprašo reikalavimų nevykdymo priežastis ir nurodė priemones įvardintiems teisės aktų pažeidimams pašalinti. 

Informacija apie geriamąjį vandenį

 

2021 m.

2022 m. 

2023 m.

Marijampolės vandenvietė Nr. 1

Marijampolės vandenvietė Nr. 2

Želsvos

Gavaltuvos

Gustabūdžio

Naujienos

Liudvinavo

Meškučių

Padovinio

Sasnavos

Šunskų

Tautkaičių

Tursučių

Gyviškių

Gudelių

Igliškėlių

Šventragio

Katiliškių

Balsupių

Svetlicos

Užgirių

Buktos

Kūlokų

Vaitiškių

Riečių

Daugirdų

Igliaukos

Barštinės

Daukšių

Smilgių

Putriškių

Patašinės

Informacija atnaujinta: 2024-12-18